G:\raya\seo\3 سئو سایت\what-is-seo.png

سئو سایت چیست و چگونه می‌توان آن را بهبود بخشید؟

سئو سایت درواقع به معنی این است که رتبه و جایگاه شما در نتایج جست‌وجوی گوگل بهبود پیدا کند. برای این کار شما باید فرآیندهای زیادی را روی ساختار سایت و محتوای سایت خود پیاده‌سازی کنید.

سئو سایت چیست؟

سئو سایت در واقع مجموعه‌ای از فرآیندها برای استانداردسازی محتوا، ساختار و زیرساخت سایت است. با انجام این فرآیندها موتورهای جستجو و سایت شما را کاربرپسند ارزیابی کرده و امتیاز بالاتری را نسبت به سایت‌های مشابه به شما اعطا می‌کنند. در نتیجه سئوی سایت باعث می‌شود که امتیاز سایت شما بیشتر شده و در نتایج جستجوها در رتبه‌های بالاتر قرار بگیرید.

 سئو سایت

سئوی سایت پیچیده است؟

اصل فرآیند سئو سایت پیچیده است، اما خود ایده آن بسیار ساده است. درواقع SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization است به معنی بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو. خیلی ساده به نظر می‌رسد، درست است؟ بخش پیچیده درواقع انجام آن است. این به این دلیل است که به نظر می‌رسد قوانین سئو سایت تقریباً هرروز تغییر می‌کنند و شما نمی‌دانید این همه قوانین برای چیست!

G:\raya\seo\3 سئو سایت\1 xFVQY9eyH7IKtUO9-vHCaA.png

این قوانین به موارد زیر خلاصه می‌شود:

 • این کار را انجام دهید!
 • این کار را نکنید!
 • همیشه این کار را در روز سه‌شنبه انجام دهید!
 • هرگز این کار را انجام ندهید زیرا دیگران این کار را انجام می‌دهند!
 • شما این کار را انجام می‌دادید، اما حالا همه‌چیز اشتباه است، پس اکنون دیگر این کار را انجام ندهید!

تعداد بالای وب‌سایت‌ها و انبوه اطلاعات

هر بار که شخصی برای شروع جستجو به Google یا Bing مراجعه می‌کند، آن شخص به‌طور بالقوه می‌تواند به یک میلیارد وب‌سایت (و به‌طور تصاعدی صفحات وب بیشتری) دست یابد. در نتیجه عملاً شانس دیده شدن سایت شما به کمتر از 1 به یک میلیارد خواهد بود!

حرف اصلی این است که اینترنت، مانند جهان، عظیم است و همیشه در حال گسترش است. در نتیجه شما در صورتی که به خوبی در این جهان دیده نشوید خیلی سریع گم می‌شوید! سئو سایت مهم است زیرا بدون آن، شما به بخش‌های بیرونی جهان اینترنت پرتاب خواهید شد، جایی که هیچ‌کس هرگز به شما دسترسی نخواهد داشت. این کار به معنی نابودی سایت شما خواهد بود. شاید حتی کسب‌ و کار و تمام ایده و آرزوهای شما نیز با این کار نابود شود.

G:\raya\seo\3 سئو سایت\on-site-seo-614220bf5973b-sej.png

اهمیت استفاده از سئو سایت برای کسب‌وکار

سئو سایت اطمینان حاصل می‌کند که مخاطبان هدف شما وب‌سایت شما را در جستجوی مرتبط پیدا می‌کنند. درواقع اگر می‌خواهید مردم شما را به صورت آنلاین پیدا کنند، راه‌اندازی یک وب‌سایت و «آنلاین شدن» کافی نیست. شما باید از موارد زیر اطمینان حاصل کنید:

 1. موتورهای جستجو به شما اعتماد دارند.
 2. شما در حال تولید محتوایی هستید که مخاطب هدف شما را جذب می‌کند.
 3. شما کلمات کلیدی را پیوست کرده‌اید که با عبارت‌های جستجو مطابقت دارند.

حال هرکدام از این موارد را جداگانه بررسی می‌کنیم

 1. موتورهای جستجو به شما اعتماد دارند

موتورهای جستجو قبلاً توسط بازاریابان بی وجدان که راهی برای فریب موتورهای جستجو برای نمایش وب‌سایت‌هایشان پیدا کردند، آسیب دیده‌اند. شاید اصطلاحات «سئو کلاه‌ سفید» یا «سئو کلاه‌سیاه» را شنیده باشید.

سئو کلاه‌سیاه به استفاده از تکنیک‌های کلاه‌برداری در بازی کردن با سیستم موتورهای جست و جو اشاره دارد. به عنوان مثال، دفن کلمات کلیدی نامرتبط در جایی از بدنه وب‌سایت خود. نتیجه این سئوی کلاه‌ سیاه چیست؟ کاربر به دنبال یک چیز است و در پایان به یک سایت در مورد چیز دیگری می‌رسد، یعنی در هنگام جستجوی فیل‌های آفریقا در یک وب‌سایت در مورد ملحفه‌های تخت فرود می‌آید.

G:\raya\seo\3 سئو سایت\pexels-photo-218717.jpeg

بررسی سئوی کلاه‌سیاه و سئو کلاه‌سفید

 • سئو کلاه‌سیاه همه‌چیز در مورد تأثیرگذاری بر موتورهای جستجو است که اغلب به قیمت بیگانگی بازدیدکنندگان واقعی شما تمام می‌شود.
 • سئو کلاه‌سفید، تکنیکی است که به جای موتورهای جستجو، برای انسان جذاب است. گوگل، بینگ و همه موتورهای جستجوی اصلی توصیه می‌کنند که هنگام ایجاد محتوا برای سایت خود از این رویکرد استفاده کنید.

جلب اعتماد موتورهای جستجو برای بهبود سئو سایت

موتورهای جستجو در طول سال‌ها نسبت به سئو سایت هوشمندتر شده‌اند. از گوگل به عنوان مثال استفاده می‌کنیم. با هر به‌ روزرسانی جدید، گوگل پیچیده‌تر می‌شود. گوگل نه‌ تنها هدف یک جست‌وجوی کاربر درک می‌کند، بلکه می‌داند چه وب‌سایتی احتمالاً پاسخ رضایت بخشی به درخواست کاربر ارائه می‌دهند. به همین دلیل است که برخی وب‌سایت‌ها تبلیغ می‌شوند و برخی دیگر نه.

 1. محتوایی ایجاد کنید که مخاطب هدف شما را جذب کند

آنچه گفته می‌شود ممکن است برخی از شما را شوکه کند: موتورهای جستجو واقعاً به صاحبان یا سازندگان وب‌سایت اهمیت نمی‌دهند. در نتیجه نام مالک و برند کسب‌وکار شما برای گوگل مهم نیست. محتوایی که ارائه می‌دهید مهم است. ارائه بهترین پاسخ به درخواست کاربران مهم‌ترین هدف در موتورهای جست‌وجو است. پس محتوای شما باید این پاسخ را در بدنه خود داشته باشد.

اعتماد موتورهای جست‌وجو بر اساس سئو سایت

اگر قرار باشد موتورهای جستجو نتایج متوسطی را به پرسش‌های کاربران ارائه کنند، کاربران آن‌ها ناامید می‌شوند، اعتمادشان را به موتور جستجو از دست می‌دهند و در نهایت به موتور جستجوی (بهتر) دیگری می‌روند؛ مانند اتفاقی که برای یاهو افتاد و خیلی راحت رقابت را به گوگل باخت!

اکنون که انگیزه شرکت موتور جستجو را می‌دانید، وظیفه شما ایجاد محتوایی است که درخواست کاربر را برآورده کند. این اساس سئو سایت در تولید محتوا است. شما باید درباره تمام سؤالات احتمالی مشتری احتمالی فکر کنید. برای انجام صحیح این کار، باید سفر خریدار را از ابتدا تا انتها ترسیم کنید. همچنین سایت شما از نظر فنی باید سطح مطلوبی در سرعت و همچنین تجربه کاربری داشته باشد و از هاست ابری مناسبی مانند هاست وردپرس یا هاست پایتون استفاده کنید.

G:\raya\seo\3 سئو سایت\pexels-photo-278887.jpeg

اگر یک فروشگاه تشک دارید، سفر خریدار شما ممکن است به این شکل باشد:

 • آیا زمان خرید یک تشک جدید فرا رسیده است؟ (اطلاع)
 • انواع تشک چیست؟ (توجه)
 • چرا باید این شرکت تشک را به رقابت انتخاب کنم؟ (مشتری)
 • چرا این تشک بهترین گزینه است؟ (منبع ارجاع)
 1. از کلمات کلیدی استفاده کنید که با جستارهای جستجو مطابقت دارند

یک وب‌ سایت که فقط شامل نام شرکت، آدرس و اطلاعات تماس شما باشد اعتبار چندانی به عنوان سئو سایت برای شما نخواهد داشت. شما به محتوایی نیاز دارید که با مشتریان احتمالی صحبت کند و آن‌ها را متقاعد کند که شما را در نظر بگیرند. این اصل مهم استفاده از کلمات کلیدی در سئو سایت است.

کلمات کلیدی به شما کمک می‌کنند تا توسط مخاطبان هدف خود پیدا شوید. محتوای شما باید شامل کلمات کلیدی باشد که با درخواست‌های مشتریان احتمالی شما مطابقت داشته باشد؛ به عبارت دیگر، اگر مخاطبان هدف شما به دنبال «مبلمان دست‌ساز آمیش» هستند، باید این عبارت کلیدی را در محتوای خود، در عنوان و توضیحات متا خود قرار دهید.

G:\raya\seo\3 سئو سایت\what-is-seo.png

کلمات کلیدی مؤثر در سئو سایت

مؤثرترین کلمات کلیدی در سئو سایت، کلمات کلیدی دم بلند هستند. کلمات کلیدی دم بلند حاوی دو یا چند کلمه هستند که دامنه جستجوهایی را که ممکن است برای آن‌ها رتبه‌بندی کنید محدود می‌کند. شاید فکر می‌کنید، من ترافیک بیشتری می‌خواهم، نه کمتر.

اما این را در نظر بگیرید: کلمات کلیدی دم بلند ترافیک باکیفیت بالاتری را به ارمغان می‌آورند زیرا این کاربران بیشتر با آنچه به دنبال آن هستند هماهنگ هستند. این تفاوت بین “کفش” (کلید دم‌کوتاه) و “کفش پیاده‌روی برای زنان” (کلید کلیدی دم بلند) است.

نتیجه‌گیری نهایی

برای بهبود سئو سایت باید فرآیندها را به صورت منظم و دقیق به‌پیش ببرید. شما باید در مورد کسب‌وکار خود و محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهند تولید محتوا کنید. این کار باعث می‌شود سئو سایت شما بهتر و بهتر شود.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت