https://tanda.digital/wp-content/uploads/2021/06/content-marketing-4111003_1920.jpg

بازاریابی محتوایی یا Content marketing چیست؟

بازاریابی محتوایی یک استراتژی بازاریابی است که برای جذب و حفظ مخاطب از طریق ایجاد و به اشتراک‌گذاری مقالات، ویدیوها، پادکست‌ها و سایر رسانه‌های مرتبط استفاده می‌شود.

بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوایی توسعه و توزیع محتوای مفید و مرتبط – وبلاگ‌ها، خبرنامه‌ها، مقالات سفید، پست‌های رسانه‌های اجتماعی، ایمیل‌ها، ویدیوها و موارد مشابه- برای مشتریان فعلی و بالقوه است. وقتی این فرآیند به درستی انجام شود، باعث می‌شود که محتوا تخصص را منتقل کند. در نتیجه به مشتریان به وضوح نشان می‌دهد که شرکت و یا مجموعه برای افرادی که به آن‌ها کالایی را می‌فروشد یا خدماتی ارائه می‌دهد ارزش قائل است.

https://tanda.digital/wp-content/uploads/2021/06/content-marketing-4111003_1920.jpg

مخاطبان و مشتریان شرکت شما را به عنوان منبعی ارزشمند برای مشاوره و راهنمایی تلقی می‌کنند چراکه به موفقیت آن‌ها علاقه‌مند است. در نتیجه به احتمال زیاد زمانی که تصمیم به خرید داشته باشند، شما را انتخاب می‌کنند.

اهمیت بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی تاکتیکی است که کارایی آن ثابت شده است. همچنین این فرآیند، مزیت رقابتی را فراهم می‌کند. برخی موارد مهم در خصوص بازاریابی محتوا عبارت‌اند از:

 • کسب‌وکارهایی که از سایت استفاده می‌کنند 67 درصد بیشتر از سایر شرکت‌ها در جذب مشتری موفق هستند.
 • چهل‌وهفت درصد از خریداران قبل از تعامل با نماینده فروش، 3 تا 5 صفحه محتوا را مشاهده می‌کنند.
 • شرکت‌هایی که از فرآیند بازاریابی محتوا استفاده می‌کنند، نرخ رشد بالاتری در حدود 30 درصد نسبت به دیگر شرکت‌ها و کسب‌وکارها دارند.
 • هفتادودو درصد از بازاریابان تجارت به تجارت (B2B) می‌گویند بازاریابی محتوا باعث افزایش تعامل بیشتر با مشتریان جدید می‌شود.

بازاریابی محتوایی چگونه کار می‌کند؟

کسب‌وکار شما از بازاریابی محتوایی برای جذب مشتریان جدید استفاده می‌کند. در واقع زمانی که مشتری در حال تحقیق و بررسی بازار است با محتوای تولید شده از طرف شما روبرو می‌شود. شما با تولید محتوا این شخص را به سمت سایت و کسب‌وکار خود هدایت می‌کنید. در نتیجه شخص خریدار محصول یا خدمات شما را مورد بررسی قرار دهد. در صورتیکه بدرستی فرآیند Content marketing را انجام داده باشید می‌توانید مطمئن باشید که شخص خرید خود را از شما انجام می‌دهد.

CRM یا سیستم مدیریت مشتری چیست؟
بخوانید
https://cdn.searchenginejournal.com/wp-content/uploads/2022/02/content-marketing-2022-62034660755b3-sej-1520x800.png

منظور از محتوای مؤثر چیست؟

برای استفاده مؤثر از محتوا، باید محتوای مناسب را در هر مرحله از چرخه فروش ارائه دهید – از آگاهی تا توجه به خرید. اگر این موضوع پیچیده به نظر می‌رسد، نگران نباشید برای این کار بهتر است که مراحل زیر را دنبال کنید.

در اینجا نحوه استفاده شرکت‌ها از بازاریابی محتوایی در هر مرحله از چرخه فروش برای تعامل و فروش آمده است.

مرحله آگاهی در بازاریابی محتوایی

در اولین مرحله از فرآیند فروش، محتوای شما باید به نحوی تولید شود که بتواند دغدغه‌های کاربران و مخاطبان را در مورد محصول و یا خدمات برطرف کند. محتوا در مرحله آگاهی باید بر اساس فرآیند آموزشی و راهنمایی مشتری تولید شود و همچنین سئو شده باشد .

بهترین محتوا برای این مرحله: تولید مقالات مختلف، استفاده از کتاب‌های الکترونیک، تولید ویدئو، تولید خبرنامه و غیره است.

مثال‌ها:

 • یک رستوران یک پست وبلاگی درباره نحوه برنامه‌ریزی برای یک جشن تولد، جشن فارغ‌التحصیلی و یا جشن نامزدی در فصول مختلف سال تولید می‌کند.
 • یک شرکت کرایه دوچرخه‌ ویدیوی کوتاهی با موضوع «3 راه برای انتخاب دوچرخه‌سواری مناسب» ایجاد می‌کند.
https://files.virgool.io/upload/users/12841/posts/cavhh7ejrfpa/mxfyvxbrxdai.png

مرحله بررسی

در مرحله بررسی در فرآیند Content marketing، محتوا باید ترکیبی از اطلاعات مفید و بازاریابی را ارائه دهد. در واقع محتوای تولید شده باید خواننده یا مشتری را به خوبی راهنمایی کند که در هنگام خرید به چه مواردی دقت کرده و چه نکاتی را مد نظر داشته باشد. البته، محتوای شما باید به سمت آنچه که کسب‌وکار شما ارائه می‌دهد، ختم شود.

بهترین محتوا برای این مرحله: مقالات راهنما، ویدئوهای نحوه انجام، چک لیست‌ها/کاربرگ ها.

جیرا چیست؟ + تفاوت آن با Confluence
بخوانید

مرحله بسته شدن در فرآیند بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی زمانی نقش مهمی ایفا می‌کند که مشتری بالقوه تصمیم به خرید داشته باشد و به دنبال بهترین کالا و بهترین شرکت ارائه کننده باشد. در این مرحله، می‌توانید روی فروش تمرکز کنید، در این فرآیند شما باید به مشتری اعلام کنید که چرا باید شما را انتخاب کندو. در واقع باید نشان دهید که چرا شما مهم هستید. اشتباهی که اکثر افراد و بازاریابان انجام می‌دهند این است که محصولات و خدمات خود را بزرگ و همه جلوه می‌دهند. در حالی که در این مرحله باید اهمیت کسب‌وکار و نام تجاری خود را نشان دهید. در واقع پیام اصلی شما در اینجا باید تخصص، دانش و مزایای متمایز کننده آنچه می‌فروشید باشد.

https://penmark.com/wp-content/uploads/2020/05/what-is-content-marketing.png

بهترین محتوا برای این مرحله: محتوای تولید شده توسط کاربر، راهنمای خریدار، ویدئو محصول، گزارش تحقیق

مثال‌ها:

 • یک شرکت مشاوره یک گزارش تحقیقاتی ایجاد می‌کند که ثابت می‌کند کسب‌وکارهایی که در برنامه‌ریزی استراتژیک دارند در کسبو کار خود موفق تر بوده و رشد بهتری را تجربه می کنند.
 • یک متخصص ارتودنسی بیماران را تشویق می‌کند تا در مورد تجهیزات پیشرفته استفاده شده در کلینیک توضیح دهند.

چگونه بازاریابی محتوایی را شروع کنیم؟

بازاریابی محتوایی ممکن است بسیار طاقت‌فرسا باشد. یک کمپین بازاریابی محتوایی موفق باید قابل مدیریت و پایدار باشد. برای شروع این مراحل را انجام دهید:

 • مخاطبان خود را شناسایی کنید. شما باید به خوبی مخاطب خود را شناسایی کرده و بر اساس نیازهای او اقدام به تولید محتوا کنید.
 • فرمت‌های مناسب را تعیین کنید. قالب مناسب محتوایی را با توجه به مرحله‌ای از چرخه فروش که در حال تولید محتوا هستید انتخاب کنید.
 • تصمیم بگیرید که چه کسی محتوای شما را نوشته، ویرایش و تصحیح کند. مخاطبان محتوای شما را استفاده کرده وبر اساس کیفیت محتوای تولید شده آن را قضاوت می‌کنند. باید از یک منبع مناسب داخلی یا خارجی برای تولید محتوا استفاده کرده و یا محتوا را به صورت کاملاً تخصصی ایجاد کنید. صرف نظر از اینکه چه محتوایی می‌خواهید ایجاد می‌کند، یک نوشته و سئو کار حرفه‌ای را استخدام کنید تا هر چیزی را قبل از منتشر شدن به صورت کامل بررسی کند.
فروش اینترنتی چیست و چرا اهمیت بسیاری دارد؟
بخوانید
https://www.vrdyk.com/wp-content/uploads/2021/12/787f0ec1-1c60-4555-b897-d701c3048717_content-marketing-strategy-750x498.jpg
 • نحوه توزیع را تعیین کنید. آیا محتوایی را که در سایت خود پست می‌کنید، آن را برای مردم ایمیل می‌کنید یا برای یک رویداد چاپ می‌کنید؟ در واقع محتوا باید علاوه بر انتشار در سایت به طرق دیگر نیز به دست مخاطب برسد.
 • یک برنامه زمانی پایدار انتخاب کنید. ایجاد یک برنامه بازاریابی محتوایی که بیش از حد بلندپروازانه باشد، آسان است. هنگامی که خوانندگان هدف و قالب‌ها را شناختید، یک برنامه کوتاه‌مدت (3 تا 6 ماهه) برای تعداد واقعی محتوایی که می‌توانید تهیه کنید، ایجاد کنید. در این برنامه بودجه را فراموش نکنید.
 • بهترین شیوه‌ها را در Content marketing دنبال کنید. محتوای متقاعد کننده به زبان ساده نوشته می‌شود. در واقع این محتوا بدون اصطلاحات خاص است. یک محتوای کوتاه، مرتبط و کاربردی بهترین است.
تیم تحریریه چابکان
تیم تحریریه چابکان
این مقاله به کوشش بهناز نادری، سعید نظری و دیگر اعضای تیم محتوا چابکان تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش خود، تاثیری هر چند کوچک در سطح علمی شما داشته باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مقاله

پلتفرم ابری چابکان چه خدماتی ارائه میده

ارائه سرویس های هاست، دیتابیس، برنامه آماده و فضای ذخیره سازی بر پایه تکنولوژی ابری

هاست پایتون ابری

بر پایه فناوری ابری و کانفیگ شده برای ورژن های مختلف پایتون

هاست نود جی اس ابری

هاست ابری پایدار و بهینه سازی شده برای نود جی اس

woocommerce-icon-svg

هاست ووکامرس ابری

مناسب فروشگاه های آنلاین و پیکربندی شده برای فروشگاه ساز ووکامرس

هاست لاراول ابری

مناسب و تنظیم شده برای تمام نسخه های لاراول با عملکرد بالا

هاست جنگو ابری

پیکربندی شده برای فریمورک جنگو با نهایت سرعت و امنیت

هاست وردپرس ابری

تنظیم و پیکربندی برای CMS وردپرس و مناسب تمام افزونه های آن با سرعت بالا

مطالب بیشتر

دیتابیس به عنوان سرویس چیست؟ تکنولوژی و فناوری

DBaaS چیست؟ دیتابیس به عنوان سرویس چه کاربردی دارد؟

در دنیای فناوری اطلاعات، دیتابیس به عنوان سرویس (DBaaS) نقش مهمی در تسهیل و بهبود عملکرد پایگاه‌ های داده دارد. این خدمت نه تنها به …

بیشتر بخوانید ←
کانتینر ابری برنامه نویسی

کانتینر ابری ( Cloud Container) چیست؟

در دنیای فناوری اطلاعات، مفهوم ابر (Cloud) جایگزین تکنولوژی های سنتی محاسباتی و ذخیره‌سازی شده است. ابر، به مجموعه‌ای از سرویس های مبتنی بر اینترنت …

بیشتر بخوانید ←
IaaS و چه کاربردی دارد تکنولوژی و فناوری

IAAS چیست؟ زیرساخت به عنوان سرویس  IAASچه کاربردی دارد؟ چه تفاوتی با SAAS دارد؟

در دنیای فناوری اطلاعات، روز به ‌روز شاهد پیشرفت‌ های بزرگی در زمینه ابرمحاسبات و خدمات مبتنی بر ابر (Cloud Services)  هستیم. یکی از اساسی …

بیشتر بخوانید ←
اسکرول به بالا