Prometheus

Prometheus

پرومتئوس

+5

عمر برنامه

4.3

از ۱,۲۳۵ رای

عمومی

دسته بندی

همه

ورژن ها

۳۰ مهر ۱۴۰۲

آخرین بروزرسانی

گالری تصاویر

آموزش Prometheus

Prometheus چیست؟

پرومتئوس (Prometheus) یک سیستم متن باز و منبع باز برای مانیتورینگ و ساماندهی داده‌ها است. این سیستم معمولاً برای جمع آوری، ذخیره سازی و نمایش داده‌ها در زمان واقعی به کار می‌رود. پرومتئوس ابزاری قدرتمند است که قادر به مانیتور کردن مختلف جوانب سیستم‌ها و برنامه‌ها مانند عملکرد سرورها، استفاده از منابع، لاگ‌ها و رویدادها است. در واقع، پرومتئوس توانایی جمع آوری داده‌ها را از منابع مختلف مانند سرورها، سرویس‌ها، سازمان‌ها و حتی دستگاه‌ها دارد. این داده‌ها را در یک فضای ذخیره‌سازی مرکزی ذخیره می‌کند و با استفاده از یک پایگاه داده خاص به بهره‌برداری از داده‌ها و تولید گزارش‌ها و نمودارها می‌پردازد. در حقیقت، پرومتئوس به عنوان یک دیتابیس زمانی‌سری برای حجم بالای داده‌های زنده شناخته می‌شود. از ویژگی‌های پرومتئوس می‌توان به انعطاف‌پذیری در جمع‌آوری داده‌ها، پشتیبانی از زبان کوئری PromQL برای جستجو و استعلام داده‌ها، نمایش گرافیکی داده‌ها در رابط کاربری و قابلیت انتقال داده‌ها به ابزارهای دیگر اشاره کرد.

مزایا و معایب Prometheus چیست؟

مزایا:

  • سادگی: Prometheus استفاده از آن آسان است و رابط کاربری بصری و مستندات جامعی دارد.
  • مقیاس پذیری: Prometheus می تواند به طور مقیاس پذیر برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل معیارها از تعداد زیادی از سیستم ها و برنامه ها استفاده شود.
  • انعطاف پذیری: Prometheus از یک مدل داده قدرتمند و انعطاف پذیر استفاده می کند که می تواند برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل انواع مختلف معیارها استفاده شود.

معایب:

  • قابلیت های محدود: Prometheus به اندازه برخی از ابزارهای دیگر مانند ELK Stack یا Dynatrace قدرتمند نیست.

برنامه‌های مرتبط

اسکرول به بالا