G:\1\raya\رایا مارکتینگ\seo\18\1 5AKv5i_omy24uvWcz64NpA.png

CDN یا شبکه توزیع محتوا چیست؟ چرا باید از آن استفاده کرد؟

CDN یا شبکه توزیع محتوا چیست؟ زمانی که وب سایت شما از مناطق مختلف در جهان بازدید کننده داشته باشد، سرعت بارگذاری و دسترسی به محتوای سایت کمتر خواهد شد. اما اگر این کاربر، به سروری نزدیک به موقعیت جغرافیایی خود هدایت شود چطور؟ در این مقاله با ما باشید تا با معرفی CDN، به این پرسش پاسخ دهیم و با مزیت‌های استفاده از این شبکه‌ها آشنا شویم.

CDN یا شبکه توزیع محتوا چیست؟

CDN یا شبکه توزیع محتوا یکی از ابزارهایی است که امروزه برخی از وب‌سایت‌ها به خصوص مواردی که به صورت بین المللی فعالیت می‌کنند، از آن برای ارائه محتوای خود در مناطق مختلف جغرافیایی بهره می‌برند. امروزه نام CDN یا شبکه توزیع محتوا، به خصوص در کشور ایران پس از محدودیت‌های اعمال شده، بیشتر از گذشته به گوش می‌خورد. اما این شبکه چیست؟ و چگونه کار می‌کند؟

به طور خلاصه در پاسخ به اینکه CDN چیست؟ باید گفت نوعی خدمت ابری است که با عنوان content delivery network شناخته می‌شود. زمانی که این قابلیت برای سایت شما فعال شود، شما قادر هستید تا محتوای وب سایت خود را در سرورهای مختلفی که در سراسر جهان وجود دارند، متصل کنید. در این حالت سایت و محتوای آن از نزدیک‌ترین نقطه جغرافیایی قابل دسترسی می‌باشد. این کار کمک می‌کند تا کاربر تجربه بهتری از سایت شما داشته باشد. تحویل محتوا برای کاربرانی که در قسمت‌های مختلفی از جهان وجود دارند، سریع‌تر انجام می‌شود و دسترسی کاربر را راحت‌تر می‌کند.

شکل گیری این نوع سیستم‌ها را می‌توان در نخستین سال‌ها از دهه 90 دانست که پس از گذشت بیش از 30، اکنون تحولات بسیار زیادی را تجربه کرده است. اگر بخواهیم یک دسته‌بندی از مراحل پیشرفت این نوع فناوری داشته باشیم، می‌توان گفت:

  • نسل اول: شبکه‌های توزیع محتوای ثابت هستند که ذخیره‌سازی داده‌ها در آنها از سرور اصلی صورت می‌گیرد.
  • نسل دوم: شبکه‌های توزیع محتوای داینامیک هستند که محتوای آن شامل دیتاهای متغیر مانند مدیا می‌شود.
  • نسل سوم: در این نسل، محتواها شامل دیتاهای سنگین و نیز مناسب برای موبایل نیز می‌شوند.
پایگاه داده چیست و چه کاربردی دارد؟
بخوانید
word image 1713 1

CDN یا شبکه توزیع محتوا چطور کار می‌‌کند؟

CDN چطور کار می‌کند؟ نحوه کارکرد CDN یا شبکه توزیع محتوا از طریق سرورهایی است که در کشورهای مختلف وجود دارند. در واقع داده‌های سایت شما از سرورهای موجود در سراسر جهان به کاربران نمایش داده می‌شوند. محتواهایی که در این بخش وجود دارند، شامل کدهای برنامه نویسی سایت، عکس‌ها، ویدیوها و غیره هستند. در این صورت شما می‌توانید وب سایت‌ خود را به آنها نمایش دهید.

در واقع با درخواست کاربر جهت ورود به سایت، این Request به نزدیکترین سرور منتقل شده و به آن پاسخ داده می‌شود. محتواهای وب سایت شما در سرورهای مختلف که در موقعیت‌های جغرافیایی متفاوتی قرار دارند، کپی می‌شوند. سپس با درخواست کاربر، ریکوئست انجام شده از سرور اصلی به یکی از سرورهای نزدیکتر هدایت شده و محتوایی که در آن ذخیره شده است، برای او نمایش داده می‌شود. این پروسه بدون آنکه برای کاربر نمایش داده شود، انجام خواهد شد. با این حال کاربر می‌تواند از طریق متفاوت بودن آدرس اینترنتی متوجه این مسئله بشود.

این پروسه که دیتاهای سایت‌ها به صورت کش در CDN یا شبکه توزیع محتوا نمایش داده می‌شوند، منجر خواهد شد تا صفحات سایت در زمان بسیار سریع‌تری نسبت به قبل رونمایی شوند. برطبق آمارها، جالب است بدانید که بیشتر سایت‌های بزرگ و در حدود 75 درصد از وب گاه‌های برتر دنیا از CDN استفاده می‌کنند.

word image 1713 2

چرا باید از شبکه توزیع محتوا استفاده کنیم؟

حال با دانستن اینکه CDN یا شبکه توزیع محتوا چیست و چگونه کار می‌کند، می‌خواهیم به چرایی استفاده از آن بپردازیم. مزایای شبکه تولید محتوا چیست؟ در این خصوص باید گفت:

  • با تحت پوشش قراردادن سرورهای مختلف در سراسر دنیا، محتوای وب سایت شما در مدت زمان کمتری به کاربران نمایش داده می‌شود. این موضوع برای سایت‌هایی که به صورت بین المللی فعالیت می‌کنند، بسیار مهم است. چراکه می‌تواند بر بهبود تجربه کاربری آنها تاثیر مثبت داشته باشد. به طور تقریبی می‌توان گفت این کار منجر می‌شود تا سرعت بارگذاری سایت در محل اصلی و در زمانی که کاربر به نزدیک‌ترین سرور ارجاع داده می‌شود، با فاصله کمی، یکسان باشد.
  • یکی از ویژگی‌های خوب این کار، ذخیره سازی دیتاهایی است که بروزرسانی نمی‌شوند. به عنوان مثال می‌توان به تصاویر، ویدیوها، فایل‌های جاوا اسکریپت و css اشاره کرد. بقیه داده‌ها، می‌بایست از روی دیتابیس خوانده شده و مستقیما از روی سرور بارگذاری شوند. این کار می‌تواند در بهبود پهنای باند هاست و کاهش مصرف آن موثر بوده و در مقابل حملات DDOS، یک راهکار مناسب شناخته شود.
6 ویژگی سرور ابری که بایستی بدانیم
بخوانید

برای اطلاعات بیشتر راجع به حملات دیداس و انواع آن، به این مقاله مراجعه کنید.

  • اگر منطقه‌ای که زندگی می‌کنید، به گونه‌ای است که محدودیت‌هایی بر روی سرورها و هاست‌ها اعمال می‌شود، می‌توانید سایت خود را به یک هاست خارج انتقال دهید. در این صورت وب سایت به این محدودیت‌ها دچار نخواهد شد. اما یکی از مهم‌ترین عیوب این کار، عدم دسترسی به سایت‌های خارج در زمان محدودیت است. بهترین راهکار برای غلبه بر این مشکل، استفاده از یک CDN در ایران می‌باشد که منجر خواهد شد تا کاربر دسترسی به سایت شما را همچنان داشته باشد.
word image 1713 3

سوالات متداول

از جمله سوالات متداولی که در بخش معرفی CDN یا شبکه توزیع محتوا می‌توان بیان کرد، باید گفت:

  • آیا CDN معایبی نیز دارد؟

در صورتی که شرکت‌های ارائه دهنده این نوع شبکه‌ها، سرورهای مختلفی را در کشورهای جهان نداشته باشند، عملا کاربران در محدوده‌های جغرافیایی کمی به CDN دسترسی خواهند داشت. بنابراین مهم است که از یک کارگزار مناسب استفاده کنید. همچنین عیب دیگر آن، هزینه‌ای است که می‌تواند بر کسب‌و‌کارهای کوچک تحمیل کند. در این صورت بهتر است وب‌سایت‌های بزرگ از آن استفاده کنند.

  • CDN چه مشکلاتی را حل خواهد کرد؟

استفاده از CDN یا شبکه توزیع محتوا به شما کمک می‌کند تا بتوانید محتوای سایت خود به کاربری که در موقعیت جغرافیایی دوردستی قرار دارد، سریع‌تر نمایش دهید. همچنین شما می‌توانید از بهبود پهنای باند و جلوگیری از حملات دیداس آن بهره‌مند شوید.

  • شرکت‌های ارائه کننده شبکه توزیع محتوای ایران کدامند؟

از جمله این شرکت‌ها می‌توان به ابروان، هاست دی‌ ال و نیز چابکان اشاره کرد.

اوبونتو چیست و چه کاربردی دارد؟
بخوانید
تیم تحریریه چابکان
تیم تحریریه چابکان
این مقاله به کوشش بهناز نادری، سعید نظری و دیگر اعضای تیم محتوا چابکان تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش خود، تاثیری هر چند کوچک در سطح علمی شما داشته باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مقاله

پلتفرم ابری چابکان چه خدماتی ارائه میده

ارائه سرویس های هاست، دیتابیس، برنامه آماده و فضای ذخیره سازی بر پایه تکنولوژی ابری

هاست پایتون ابری

بر پایه فناوری ابری و کانفیگ شده برای ورژن های مختلف پایتون

هاست نود جی اس ابری

هاست ابری پایدار و بهینه سازی شده برای نود جی اس

woocommerce-icon-svg

هاست ووکامرس ابری

مناسب فروشگاه های آنلاین و پیکربندی شده برای فروشگاه ساز ووکامرس

هاست لاراول ابری

مناسب و تنظیم شده برای تمام نسخه های لاراول با عملکرد بالا

هاست جنگو ابری

پیکربندی شده برای فریمورک جنگو با نهایت سرعت و امنیت

هاست وردپرس ابری

تنظیم و پیکربندی برای CMS وردپرس و مناسب تمام افزونه های آن با سرعت بالا

مطالب بیشتر

دیتابیس به عنوان سرویس چیست؟ تکنولوژی و فناوری

DBaaS چیست؟ دیتابیس به عنوان سرویس چه کاربردی دارد؟

در دنیای فناوری اطلاعات، دیتابیس به عنوان سرویس (DBaaS) نقش مهمی در تسهیل و بهبود عملکرد پایگاه‌ های داده دارد. این خدمت نه تنها به …

بیشتر بخوانید ←
کانتینر ابری برنامه نویسی

کانتینر ابری ( Cloud Container) چیست؟

در دنیای فناوری اطلاعات، مفهوم ابر (Cloud) جایگزین تکنولوژی های سنتی محاسباتی و ذخیره‌سازی شده است. ابر، به مجموعه‌ای از سرویس های مبتنی بر اینترنت …

بیشتر بخوانید ←
IaaS و چه کاربردی دارد تکنولوژی و فناوری

IAAS چیست؟ زیرساخت به عنوان سرویس  IAASچه کاربردی دارد؟ چه تفاوتی با SAAS دارد؟

در دنیای فناوری اطلاعات، روز به ‌روز شاهد پیشرفت‌ های بزرگی در زمینه ابرمحاسبات و خدمات مبتنی بر ابر (Cloud Services)  هستیم. یکی از اساسی …

بیشتر بخوانید ←
اسکرول به بالا