G:\raya\seo\1 seo\seo-single-page-websites.jpg چابکان

سئو چیست و چه کاربردی برای سایت‌ها دارد؟

pic 28 فروردین 1401
pic زمان مطالعه: 2 دقیقه

سئو یا SEO مخفف کلمه search engine optimization به معنی بهینه‌سازی برای موتورهای جست‌وجو است. در واقع Seo را می‌توان مجموعه‌ای از تکنیک‌ها برای افزایش رتبه سایت دانست.

سئو چیست؟

سئو یا SEO مخفف بهینه‌سازی موتور جستجو است. در واقع این فرآیند مجموعه‌ای از اقدامات برای بهبود ظاهر و موقعیت صفحات وب در نتایج جستجوی ارگانیک است. هدف اصلی سئو تحت تأثیر قرار دادن موتور جستجوی گوگل است. جستجوی ارگانیک در گوگل برجسته‌ترین راه برای افراد برای کشف و دسترسی به محتوای آنلاین در سایت‌ها است. یک استراتژی SEO خوب برای بهبود کیفیت و کمیت ترافیک وب‌سایت ضروری است. شما می‌توانید با انجام اقداماتی مهم به راحتی رتبه سایت خود در نتایج جستجوها را افزایش داده و آن را بهبود ببخشید.

G:\raya\seo\1 seo\seo-single-page-websites.jpg

چرا سئو مهم است؟

برای درک ارزش سئو، باید آن را به بخش‌های مختلف تقسیم کرد تا درک و فهم آن برای افراد ساده‌تر شود.

بخش اول: نتایج جستجوها در گوگل

نتایج جستجوی ارگانیک در واقع همان فهرست‌هایی است که شما در گوگل مشاهده می‌کنید. این فهرست شامل سایت‌هایی است که بر اساس موضوع مد نظر شما محتوا و یا خدماتی را ارائه می‌دهند. نتایج موتور جستجو (SERP) که گوگل به شما نمایش می‌دهد ارتباط کاملی با کلمه و عبارت مد نظر شما دارد.

تبلیغات گوگل یا همان گوگل ادوردز (در این زمینه، تبلیغات PPC یا پرداخت به ازای کلیک) بخش قابل توجهی از بسیاری از SERP ها را تشکیل می‌دهند. این تبلیغات به عنوان SEO شناخته نمی‌شوند. در نتیجه نتایج جستجوی ارگانیک از این تبلیغات متمایز است. زیرا آن‌ها بر اساس الگوریتم‌های رتبه‌بندی ارگانیک موتور جستجو دسته‌بندی شده و به شما نمایش داده می‌شوند. نکته قابل توجه این است که شما برای دیدن این فهرست هزینه‌ای به گوگل پرداخت نمی‌کنید. تمام این فرایند نیز بر اساس الگوریتم‌های حرفه‌ای و هوش مصنوعی گوگل انجام می‌شود. قرار گرفتن در این نتایج جستجو برای مدیران سایت‌ها از اهمیت بالایی برخور است. هرچه که سایت به رتبه‌های اول نزدیک‌تر باشد یعنی رتبه سایت بهتر است.

G:\raya\seo\1 seo\1.jpg

بخش دوم: رایگان بودن

شما می‌توانید تمام بازدیدکنندگان جهان را جذب کنید، برای این کار باید از گوگل کمک بگیرید. گوگل به شما دو راهکار پیشنهاد کرده است.

  • برای دریافت مخاطب و ورود آن به سایت هزینه کنید. (هزینه‌های گوگل ادوردز بر اساس نوع کلمه و کاربرد سایت شما مشخص می‌شود)
  • به صورت رایگان از استانداردهای سئو (مشخص شده از جانب گوگل) پیروی کنید.

اهمیت سئو از این جهت بالا است که شما هزینه‌ای برای آن پرداخت نمی‌کنید. همچنین تبلیغات گوگل ادوردز بر اساس یک زمان مشخص یا تعداد کاربر مشخص بوده و بعد از مدتی به اتمام می‌رسد. اما سایتی که بر اساس سئو در رتبه‌های بالا قرار گرفته باشد، تا مدت‌ها در آن رتبه و یا همان صفحه از نتایج باقی خواهد ماند. در نتیجه با هزینه‌هایی به مراتب کمتر از تبلیغات گوگل می‌توان رتبه سایت را بهبود بخشید. در نتیجه سایت در مدت زمان بیشتری در رتبه‌های خوب قرار داشته باشد.

سئو چگونه کار می‌کند؟

موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ از خزنده هایی که ربات یا عنکبوت نیز نامیده می‌شوند برای جمع‌آوری اطلاعات سایت‌ها استفاده می‌کنند. این ربات‌ها بر اساس الگوریتم‌های پیشرفته اطلاعات موجود در محتوای سایت‌ها را جمع‌آوری و دسته‌بندی می‌کنند.

هرچه این اطلاعات بهتر و کامل‌تر نشان داده شود سایت در رتبه بهتری قرار می‌گیرد. زمانی که کاربر عبارتی را جستجو می‌کند گوگل در این دسته‌بندی به سراغ سایت‌هایی می‌رود که با آن عبارت همخوانی بیشتری دارند. در نهایت نتایج جستجو را به کاربر نمایش می‌دهد.

حال هرچه محتوای سایت شما بیشتر بر اساس استانداردهای سئو بهینه‌سازی شده و ساختار سایت شما از آن پیروی کند، رتبه شما بهتر خواهد بود. اساس کار ربات‌های گوگل به این صورت است که خزنده از یک صفحه وب شروع می‌کند.

G:\raya\seo\1 seo\2.jpg

ربات پیوندهای داخلی به صفحات داخل آن سایت و همچنین پیوندهای خارجی به صفحات سایر سایت‌ها را دنبال می‌کند. محتوای موجود در آن صفحات، به‌علاوه پیوندهایی که دنبال می‌کند، به خزنده کمک می‌کند تا بفهمد هر صفحه درباره چیست و چگونه از نظر معنایی به همه صفحات دیگر ارتباط پیدا می‌کند. ربات‌ها به محتواها و پیوندها امتیاز می‌دهند. در نتیجه هرچه محتوای شما بهتر و کامل‌تر باشد، سایت شما از ربات خزنده امتیاز بیشتری دریافت می‌کند. این امتیازها در نهایت امتیاز نهایی سایت شما برای رتبه‌بندی خواهد بود. هر سایت که امتیاز بالاتری کسب کند در رتبه بهتری قرار خواهد گرفت.

بهبود نتایج جستجو

هنگامی که کاربر یک عبارت یا سؤال را در کادر جستجو تایپ می‌کند. موتور جستجو از الگوریتم‌های پیچیده استفاده می‌کند تا آنچه را که معتقد است دقیق‌ترین و مفیدترین محتوا بر اساس درخواست کاربر است را فهرست بندی کند. به این فهرست در واقع نتایج جست‌وجو ارگانیک یا همان SERP گفته می‌شود. این نتایج ارگانیک می‌تواند شامل صفحات وب به صورت متن، مقاله‌های خبری، تصاویر، ویدیوها، فهرست‌های کسب‌وکار محلی و دیگر انواع محتوا باشد.

عوامل تأثیرگذار در موتورهای جست‌وجو

عوامل زیادی در الگوریتم‌های موتورهای جستجو وجود دارد. این عوامل در واقع بخش‌های مختلف سایت‌ها را بررسی می‌کنند تا همراه بهترین محتوا و سایت را به کاربر نشان دهند. این عوامل استانداردهای سئو را تشکیل می‌دهند. نکته قابل توجه این است که این عوامل همیشه در حال تغییر هستند و با تغییر رفتار کاربر و پیشرفت‌های هوش مصنوعی در طول سال بروز رسانی می‌شوند. در نتیجه استانداردهای سئو ممکن است در طول سال و یا یک دوره مشخص به صورت کامل تغییر کنند.

G:\raya\seo\1 seo\optimize-website-seo-conversions-9.jpg

استفاده از استانداردهای گوگل برای بهبود رتبه سایت

سئو کاران از دانش خود برای بررسی این عوامل رتبه‌بندی، برای توسعه و اجرای استراتژی‌های بازاریابی استفاده می‌کنند. این استانداردها شامل بهترین شیوه‌ها برای بهبود محتوای سایت، ارتباط سایت با سایت‌های دیگر و بخش‌های فنی و زیرساختی سایت است.

مدیران سایت‌ها برای بهبود سئو و رتبه سایت خود از افراد حرفه‌ای در زمینه SEO و تولید محتوا استفاده می‌کنند. سئو کاران حرفه‌ای همواره از آخرین استانداردها و بروز رسانی‌ها باخبر بوده و بر اساس جدیدترین قوانین و استانداردهای گوگل فرآیند سئوی سایت‌ها را انجام می‌دهند.

همچنین لازم به ذکر است که سایر روش‌های بهبود رتبه سایت مانند بهینه‌سازی نرخ تبدیل (CRO)، تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC)، رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی و موارد دیگر نیز به عنوان مکمل‌های برای بهبود سئو استفاده می‌شوند. با این حال این موارد خود دارای تعاریف جداگانه‌ای هستند.

سئو شامل چه چیزهایی در سایت می‌شود؟

در حال حاضر سئو شامل محتوای متنی، محتوای تصویری عکس‌ها، محتوای ویدئویی و حتی محتوای صوتی می‌شود. تمامی مقالات و محتواهای متنی در سایت باید از استانداردهای سئو پیروی کنند. استانداردهای سئو برای فروشگاه‌ها و محصولات نیز استفاده می‌شوند. فرقی نمی‌کند که محتوای شما در سایت شما منتشر می‌شود یا در یک بستر دیگر مانند آپارات و اینستاگرام، شما باید از اصول سئو برای بهبود رتبه سایت خود استفاده کنید.

درج دیدگاه

pic مطالب دیگر

james harrison vpOeXr5wmR4 unsplash

چگونه برنامه نویسی را یاد بگیریم؟

آیا می‌خواهید در سال 2021 برنامه نویسی را یاد بگیرید؟ آیا می‌خواهید وب سایتی مانند Facebook، Twitter، Instagram یا چیزی مانند WhatsApp ایجاد کنید؟ شما...
ghhfgf

بهترین روش‏های‌ مدیریت پروژه و نحوه انتخاب آن‌ها

چالش مشترکی که مدیران پروژه با آن روبرو هستند تصمیم گیری در مورد انتخاب روش مناسب مدیریت پروژه برای اطمینان از مدیریت خوب پروژه از ابتدا...
word image 3

هک سایت چیست و چطور از آن جلوگیری کنیم؟

به ورود غیر مجاز برای ویرایش سایت، دانلود و یا خواندن محتوای خصوصی که قرار نبوده شخصی به آن دسترسی داشته باشد، هک سایت گفته می شود. برای...
16 فروردین 1401 pic بیشتر بخوانید