G:\raya\seo\1 seo\seo-single-page-websites.jpg

سئو چیست و چه کاربردی برای سایت‌ها دارد؟

سئو یا SEO مخفف کلمه search engine optimization به معنی بهینه‌سازی برای موتورهای جست‌وجو است. در واقع Seo را می‌توان مجموعه‌ای از تکنیک‌ها برای افزایش رتبه سایت دانست.

سئو چیست؟

سئو یا SEO مخفف بهینه‌سازی موتور جستجو است. در واقع این فرآیند مجموعه‌ای از اقدامات برای بهبود ظاهر و موقعیت صفحات وب در نتایج جستجوی ارگانیک است. هدف اصلی سئو تحت تأثیر قرار دادن موتور جستجوی گوگل است. جستجوی ارگانیک در گوگل برجسته‌ترین راه برای افراد برای کشف و دسترسی به محتوای آنلاین در سایت‌ها است. یک استراتژی SEO خوب برای بهبود کیفیت و کمیت ترافیک وب‌سایت ضروری است. شما می‌توانید با انجام اقداماتی مهم به راحتی رتبه سایت خود در نتایج جستجوها را افزایش داده و آن را بهبود ببخشید.

G:\raya\seo\1 seo\seo-single-page-websites.jpg

چرا سئو مهم است؟

برای درک ارزش سئو، باید آن را به بخش‌های مختلف تقسیم کرد تا درک و فهم آن برای افراد ساده‌تر شود.

بخش اول: نتایج جستجوها در گوگل

نتایج جستجوی ارگانیک در واقع همان فهرست‌هایی است که شما در گوگل مشاهده می‌کنید. این فهرست شامل سایت‌هایی است که بر اساس موضوع مد نظر شما محتوا و یا خدماتی را ارائه می‌دهند. نتایج موتور جستجو (SERP) که گوگل به شما نمایش می‌دهد ارتباط کاملی با کلمه و عبارت مد نظر شما دارد.

تبلیغات گوگل یا همان گوگل ادز (در این زمینه، تبلیغات PPC یا پرداخت به ازای کلیک) بخش قابل توجهی از بسیاری از SERP ها را تشکیل می‌دهند. این تبلیغات به عنوان SEO شناخته نمی‌شوند. در نتیجه نتایج جستجوی ارگانیک از این تبلیغات متمایز است. زیرا آن‌ها بر اساس الگوریتم‌های رتبه‌بندی ارگانیک موتور جستجو دسته‌بندی شده و به شما نمایش داده می‌شوند. نکته قابل توجه این است که شما برای دیدن این فهرست هزینه‌ای به گوگل پرداخت نمی‌کنید. تمام این فرایند نیز بر اساس الگوریتم‌های حرفه‌ای و هوش مصنوعی گوگل انجام می‌شود. قرار گرفتن در این نتایج جستجو برای مدیران سایت‌ها از اهمیت بالایی برخور است. هرچه که سایت به رتبه‌های اول نزدیک‌تر باشد یعنی رتبه سایت بهتر است.

چگونه آموزش سئو را شروع کنیم؟
بخوانید
G:\raya\seo\1 seo\1.jpg

بخش دوم: رایگان بودن

شما می‌توانید تمام بازدیدکنندگان جهان را جذب کنید، برای این کار باید از گوگل کمک بگیرید. گوگل به شما دو راهکار پیشنهاد کرده است.

  • برای دریافت مخاطب و ورود آن به سایت هزینه کنید. (هزینه‌های گوگل ادوردز بر اساس نوع کلمه و کاربرد سایت شما مشخص می‌شود)
  • به صورت رایگان از استانداردهای سئو (مشخص شده از جانب گوگل) پیروی کنید.

اهمیت سئو از این جهت بالا است که شما هزینه‌ای برای آن پرداخت نمی‌کنید. همچنین تبلیغات گوگل ادوردز بر اساس یک زمان مشخص یا تعداد کاربر مشخص بوده و بعد از مدتی به اتمام می‌رسد. اما سایتی که بر اساس سئو در رتبه‌های بالا قرار گرفته باشد، تا مدت‌ها در آن رتبه و یا همان صفحه از نتایج باقی خواهد ماند. در نتیجه با هزینه‌هایی به مراتب کمتر از تبلیغات گوگل می‌توان رتبه سایت را بهبود بخشید. در نتیجه سایت در مدت زمان بیشتری در رتبه‌های خوب قرار داشته باشد.

سئو چگونه کار می‌کند؟

موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ از خزنده هایی که ربات یا عنکبوت نیز نامیده می‌شوند برای جمع‌آوری اطلاعات سایت‌ها استفاده می‌کنند. این ربات‌ها بر اساس الگوریتم‌های پیشرفته اطلاعات موجود در محتوای سایت‌ها را جمع‌آوری و دسته‌بندی می‌کنند.

هرچه این اطلاعات بهتر و کامل‌تر نشان داده شود سایت در رتبه بهتری قرار می‌گیرد. زمانی که کاربر عبارتی را جستجو می‌کند گوگل در این دسته‌بندی به سراغ سایت‌هایی می‌رود که با آن عبارت همخوانی بیشتری دارند. در نهایت نتایج جستجو را به کاربر نمایش می‌دهد.

حال هرچه محتوای سایت شما بیشتر بر اساس استانداردهای سئو بهینه‌سازی شده و ساختار سایت شما از آن پیروی کند، رتبه شما بهتر خواهد بود. اساس کار ربات‌های گوگل به این صورت است که خزنده از یک صفحه وب شروع می‌کند.

معرفی سئو و فاکتورهای مستقیم و موثر بر آن
بخوانید
G:\raya\seo\1 seo\2.jpg

ربات پیوندهای داخلی به صفحات داخل آن سایت و همچنین پیوندهای خارجی به صفحات سایر سایت‌ها را دنبال می‌کند. محتوای موجود در آن صفحات، به‌علاوه پیوندهایی که دنبال می‌کند، به خزنده کمک می‌کند تا بفهمد هر صفحه درباره چیست و چگونه از نظر معنایی به همه صفحات دیگر ارتباط پیدا می‌کند. ربات‌ها به محتواها و پیوندها امتیاز می‌دهند. در نتیجه هرچه محتوای شما بهتر و کامل‌تر باشد، سایت شما از ربات خزنده امتیاز بیشتری دریافت می‌کند. این امتیازها در نهایت امتیاز نهایی سایت شما برای رتبه‌بندی خواهد بود. هر سایت که امتیاز بالاتری کسب کند در رتبه بهتری قرار خواهد گرفت.

بهبود نتایج جستجو

هنگامی که کاربر یک عبارت یا سؤال را در کادر جستجو تایپ می‌کند. موتور جستجو از الگوریتم‌های پیچیده استفاده می‌کند تا آنچه را که معتقد است دقیق‌ترین و مفیدترین محتوا بر اساس درخواست کاربر است را فهرست بندی کند. به این فهرست در واقع نتایج جست‌وجو ارگانیک یا همان SERP گفته می‌شود. این نتایج ارگانیک می‌تواند شامل صفحات وب به صورت متن، مقاله‌های خبری، تصاویر، ویدیوها، فهرست‌های کسب‌وکار محلی و دیگر انواع محتوا باشد.

عوامل تأثیرگذار در موتورهای جست‌ و جو

عوامل زیادی در الگوریتم‌های موتورهای جستجو وجود دارد. این عوامل در واقع بخش‌های مختلف سایت‌ها را بررسی می‌کنند تا همراه بهترین محتوا و سایت را به کاربر نشان دهند. این عوامل استانداردهای سئو را تشکیل می‌دهند. نکته قابل توجه این است که این عوامل همیشه در حال تغییر هستند و با تغییر رفتار کاربر و پیشرفت‌های هوش مصنوعی در طول سال بروز رسانی می‌شوند. در نتیجه استانداردهای سئو ممکن است در طول سال و یا یک دوره مشخص به صورت کامل تغییر کنند.

سئو از چه بخش هایی ساخته شده است؟ + اهمیت هرکدام
بخوانید
G:\raya\seo\1 seo\optimize-website-seo-conversions-9.jpg

استفاده از استانداردهای گوگل برای بهبود رتبه سایت

سئو کاران از دانش خود برای بررسی این عوامل رتبه‌بندی، برای توسعه و اجرای استراتژی‌های بازاریابی استفاده می‌کنند. این استانداردها شامل بهترین شیوه‌ها برای بهبود محتوای سایت، ارتباط سایت با سایت‌های دیگر و بخش‌های فنی و زیرساختی سایت است. توجه داشته باشید که هاستی که انتخاب میکنید زیر ساخت های فنی خوبی داشته باشد و به عناون مثال برای سایت وردپرس از هاست وردپرس استفاده کنید.

مدیران سایت‌ها برای بهبود سئو و رتبه سایت خود از افراد حرفه‌ای در زمینه SEO و تولید محتوا استفاده می‌کنند. سئو کاران حرفه‌ای همواره از آخرین استانداردها و بروز رسانی‌ها باخبر بوده و بر اساس جدیدترین قوانین و استانداردهای گوگل فرآیند سئوی سایت‌ها را انجام می‌دهند.

همچنین لازم به ذکر است که سایر روش‌های بهبود رتبه سایت مانند بهینه‌سازی نرخ تبدیل (CRO)، تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC)، رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی و موارد دیگر نیز به عنوان مکمل‌های برای بهبود سئو استفاده می‌شوند. با این حال این موارد خود دارای تعاریف جداگانه‌ای هستند.

سئو شامل چه چیزهایی در سایت می‌شود؟

در حال حاضر سئو شامل محتوای متنی، محتوای تصویری عکس‌ها، محتوای ویدئویی و حتی محتوای صوتی می‌شود. تمامی مقالات و محتواهای متنی در سایت باید از استانداردهای سئو پیروی کنند. استانداردهای سئو برای فروشگاه‌ها و محصولات نیز استفاده می‌شوند. فرقی نمی‌کند که محتوای شما در سایت شما منتشر می‌شود یا در یک بستر دیگر مانند آپارات و اینستاگرام، شما باید از اصول سئو برای بهبود رتبه سایت خود استفاده کنید.

تیم تحریریه چابکان
تیم تحریریه چابکان
این مقاله به کوشش بهناز نادری، سعید نظری و دیگر اعضای تیم محتوا چابکان تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش خود، تاثیری هر چند کوچک در سطح علمی شما داشته باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مقاله

پلتفرم ابری چابکان چه خدماتی ارائه میده

ارائه سرویس های هاست، دیتابیس، برنامه آماده و فضای ذخیره سازی بر پایه تکنولوژی ابری

هاست پایتون ابری

بر پایه فناوری ابری و کانفیگ شده برای ورژن های مختلف پایتون

هاست نود جی اس ابری

هاست ابری پایدار و بهینه سازی شده برای نود جی اس

woocommerce-icon-svg

هاست ووکامرس ابری

مناسب فروشگاه های آنلاین و پیکربندی شده برای فروشگاه ساز ووکامرس

هاست لاراول ابری

مناسب و تنظیم شده برای تمام نسخه های لاراول با عملکرد بالا

هاست جنگو ابری

پیکربندی شده برای فریمورک جنگو با نهایت سرعت و امنیت

هاست وردپرس ابری

تنظیم و پیکربندی برای CMS وردپرس و مناسب تمام افزونه های آن با سرعت بالا

مطالب بیشتر

دیتابیس به عنوان سرویس چیست؟ تکنولوژی و فناوری

DBaaS چیست؟ دیتابیس به عنوان سرویس چه کاربردی دارد؟

در دنیای فناوری اطلاعات، دیتابیس به عنوان سرویس (DBaaS) نقش مهمی در تسهیل و بهبود عملکرد پایگاه‌ های داده دارد. این خدمت نه تنها به …

بیشتر بخوانید ←
کانتینر ابری برنامه نویسی

کانتینر ابری ( Cloud Container) چیست؟

در دنیای فناوری اطلاعات، مفهوم ابر (Cloud) جایگزین تکنولوژی های سنتی محاسباتی و ذخیره‌سازی شده است. ابر، به مجموعه‌ای از سرویس های مبتنی بر اینترنت …

بیشتر بخوانید ←
IaaS و چه کاربردی دارد تکنولوژی و فناوری

IAAS چیست؟ زیرساخت به عنوان سرویس  IAASچه کاربردی دارد؟ چه تفاوتی با SAAS دارد؟

در دنیای فناوری اطلاعات، روز به ‌روز شاهد پیشرفت‌ های بزرگی در زمینه ابرمحاسبات و خدمات مبتنی بر ابر (Cloud Services)  هستیم. یکی از اساسی …

بیشتر بخوانید ←
اسکرول به بالا