انواع سرویس ابری را بهتر بشناسیم؟

انواع سرویس ابری را بهتر بشناسیم؟

به احتمال زیاد، شما هم اصطلاحاتی نظیر: هاست ابری، سرور ابری و… را شنیده اید. آیا سرویس ابری، همان هاست ابری برای وبسایت است؟ آیا سرویس ابری، ذخیره سازی اطلاعات شخصی بر روی اینترنت است؟ در واقع، سرویس ابری را می توان، مانند یک ابر مجازی در نظر گرفت که توسط مجموعه ای از زیر ساختهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ایجاد می‌شود. فناوری ابری، فقط هاست ابری وب سایت و یا فضای ذخیره سازی نیست. بلکه فراتر از اینها، پردازش های کوچک و بزرگی است که بر روی زیر ساختهای ابر مجازی انجام می گیرد.

به عبارت دیگری میتوان گفت: با بهره گیری از سرویس ابری، برای پردازش های سنگین نیاز به صرف هزینه های گزاف و تهیه سیستمهای آنچنانی ندارید. منابع و خدمات مختلف، مانند: هارد، سی پی یو، حفاظت و نگهداری از اطلاعات و … در سمت سرویس دهنده فراهم می باشد. کافی است که به اندازه نیازتان، از این منابع بهره مند شوید. ضمن اینکه قدرت پاسخگویی فناوری ابری، پویا بوده و به مرور زمان، با توجه به حجم کاری خودتان قابل توسعه می باشد. تهیه سرویس ابری و دسترسی به خدمات آن برای کاربران، از طریق اینترنت و شرکتهای ارائه ‌دهنده، امکان پذیر می باشد.پلتفرم ابری چابکان به نشانی اینترنتی chabokan.net یکی از مجموعه‌های فعال و با تجربه در این زمینه می باشد.

انواع سرویس های ابری کدام است؟

سرویس ابری را می توان، یک فرآیند برون سپاری در نظر گرفت. در واقع، با استفاده از سرویسهای ابری، اجرای بخشی از منابع و کارها، توسط ارائه دهنده سرویس انجام میشود، به عنوان مثال، به جای ذخیره سازی داده درون سازمان، وظیفه نگهداری و حفاظت از داده ها، به سرویس دهنده سپرده می‌شود. بنابراین، سرویس ابری را با توجه به اینکه چه میزان از انجام وظایف برون سپاری شده باشد، به دو دسته کلی: سرور ابری عمومی (public) و سرور ابری خصوصی (private) تقسیم میکنیم.

اپن استک چیست و چه مزایایی دارد؟
بخوانید

سرور ابری عمومی

در سرور ابری عمومی، بایستی اعتماد بیشتری به سرویس دهنده داشته باشیم. این بدان معنی است که در این نوع سرویس، سخت افزار سرور ها و بخش عمده ای از داده ها، در نزد سرویس دهنده قرار دارد. شما نیاز به تهیه دستگاه های گران قیمت برای ایجاد سرور محلی ندارید.

سرور ابری خصوصی

بعضی از سازمان ها، دارای داده ها و اطلاعات حساسی هستند که به همین دلیل، تمایل به استفاده از سرور ابری خصوصی دارند. این نوع از متقاضی، به سمت استفاده از سرور ابری خصوصی می روند و با صرف هزینه‌هایی، اقدام به تهیه و ایجاد سرور در محل خودشان می نمایند. بنابراین، تجهیزات سخت افزاری و بخشی از داده های حساس، به طور فیزیکی در محل سرویس گیرنده قرار دارند که بر اساس پروتکلهای خاصی، به مرکز سرویس دهنده بیرونی متصل می‌شوند.

دسته بندی سرویس ابری بر اساس ارائه خدمات

علاوه بر دسته‌بندی‌های بالا، میتوان سرویس ابری را از لحاظ ارائه خدمات و استفاده کاربری از آن، به دسته های زیر نیز تقسیم نمود:

software as a service (SaaS) : معمولا، خدمات موجود در این دسته از سرویس ابری، از طریق ارائه یک نرم‌افزار مبتنی بر اینترنت، عرضه می‌شود. به عنوان مثال، فرض کنید که یک نرم افزار اکسل آنلاین دارید. واضح است که با توجه به منابعی که فناوری ابری در اختیار دارد، میزان منابع ذخیره سازی و پردازش داده در این نرم‌افزار آنلاین به نسبت نمونه دسکتاپ آن بسیار وسیع تر خواهد بود. بنابراین، امکان پردازش و ذخیره داده های حجیم تری، در نسخه آنلاین وجود دارد.

CDN یا شبکه توزیع محتوا چیست؟ چرا باید از آن استفاده کرد؟
بخوانید

.

platform as a service (PaaS) : این نوع از سرویس ابری برای برنامه نویسان و افرادی که نیاز به پردازش های سنگین دارند، متناسب تر است. با ارائه این نوع از خدمات، شرکت سرویس دهنده تضمین میکند که منابع و پشتیبانی لازم را متناسب با درخواست هایی که طراحی نموده اید، تامین می نماید. بنابراین، با افزایش مراجعه کنندگان (مثلاً به وبسایت شما)، جای هیچ نگرانی خاصی بابت کمبود منابع نمی باشد.

.

Infrastructure as a service (IaaS) : شکل دیگری از ارائه خدمات سرویس ابری می باشد که آزادی عمل بیشتری در استفاده از منابع را به شما می دهد. به عبارتی، نوع و میزان هارد، سی پی یو، سیستم عامل و سایر مواردی که از سرور دریافت میکنید، توسط شما انتخاب می‌شود. همچنین، مدت زمان استفاده از این منابع سفارشی را تعیین می کنید که پس از اتمام مهلت استفاده، منابع آزاد می شوند.

.

بنابراین، اصلاحاتی مانند: هاست ابری، فضای ذخیره سازی ابری و… تنها بخشی از خدمات و مفاهیم سرویس ابری می باشند. فناوری ابری، ساختاری انعطاف‌پذیر است که استفاده از منابع آن، متناسب با درخواست، سفارش و نیاز کاربران قابل تنظیم می باشد.

تیم تحریریه چابکان
تیم تحریریه چابکان
این مقاله به کوشش بهناز نادری، سعید نظری و دیگر اعضای تیم محتوا چابکان تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش خود، تاثیری هر چند کوچک در سطح علمی شما داشته باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مقاله

پلتفرم ابری چابکان چه خدماتی ارائه میده

ارائه سرویس های هاست، دیتابیس، برنامه آماده و فضای ذخیره سازی بر پایه تکنولوژی ابری

هاست پایتون ابری

بر پایه فناوری ابری و کانفیگ شده برای ورژن های مختلف پایتون

هاست نود جی اس ابری

هاست ابری پایدار و بهینه سازی شده برای نود جی اس

woocommerce-icon-svg

هاست ووکامرس ابری

مناسب فروشگاه های آنلاین و پیکربندی شده برای فروشگاه ساز ووکامرس

هاست لاراول ابری

مناسب و تنظیم شده برای تمام نسخه های لاراول با عملکرد بالا

هاست جنگو ابری

پیکربندی شده برای فریمورک جنگو با نهایت سرعت و امنیت

هاست وردپرس ابری

تنظیم و پیکربندی برای CMS وردپرس و مناسب تمام افزونه های آن با سرعت بالا

مطالب بیشتر

دیتابیس به عنوان سرویس چیست؟ تکنولوژی و فناوری

DBaaS چیست؟ دیتابیس به عنوان سرویس چه کاربردی دارد؟

در دنیای فناوری اطلاعات، دیتابیس به عنوان سرویس (DBaaS) نقش مهمی در تسهیل و بهبود عملکرد پایگاه‌ های داده دارد. این خدمت نه تنها به …

بیشتر بخوانید ←
کانتینر ابری برنامه نویسی

کانتینر ابری ( Cloud Container) چیست؟

در دنیای فناوری اطلاعات، مفهوم ابر (Cloud) جایگزین تکنولوژی های سنتی محاسباتی و ذخیره‌سازی شده است. ابر، به مجموعه‌ای از سرویس های مبتنی بر اینترنت …

بیشتر بخوانید ←
IaaS و چه کاربردی دارد تکنولوژی و فناوری

IAAS چیست؟ زیرساخت به عنوان سرویس  IAASچه کاربردی دارد؟ چه تفاوتی با SAAS دارد؟

در دنیای فناوری اطلاعات، روز به ‌روز شاهد پیشرفت‌ های بزرگی در زمینه ابرمحاسبات و خدمات مبتنی بر ابر (Cloud Services)  هستیم. یکی از اساسی …

بیشتر بخوانید ←
اسکرول به بالا