آشنایی با فناوری ChatGPT و کاربردهای آن

آشنایی با فناوری ChatGPT و کاربردهای آن

ChatGPT چیست؟ تقریبا 2 ماه پیش بود که با انتشار ربات چت جی پی تی، کاربرد و پتانسیل این ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی به گفتمان اصلی در فضای مجازی تبدیل شد. این موضوع منجر شد تا بار دیگر توانایی‌های AI به انسان‌ها ثابت شود و بسیاری از ما را شگفت زده کند. اگر اطلاعات کمی در این زمینه دارید، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه مقاله با ما باشید تا به طور اجمالی با آن آشنا شده و کاربرد چت جی پی تی را معرفی کنیم.

ChatGPT چیست؟

برای توصیف ChatGPT، می‌توان در یک عبارت به‌طور خلاصه گفت رباتی است که از طریق چت کردن با کاربران ارتباط برقرار کرده و پاسخ‌هایی شبه انسانی را با تکنیک‌های یادگیری عمیق تولید می‌کند. ورودی‌هایی که این ربات می‌توان آنها را تحلیل کند، محتواهای متنی هستند. به همین جهت شما می‌توانید همانند یک فرد معمولی با او تکلم نمایید. این ربات مبتنی بر فناوری AI یا هوش مصنوعی فعالیت می‌کند و توسط OpenAI ساخته شده‌ است.

OpenAI یک شرکت تحقیقاتی غیرانتفاعی است که از سال 2015 توسط سام آلتمن و ایلان ماسک تشکیل شده و در زمینه هوش مصنوعی کار می‌کند. آنچه که این موسسه به عنوان هدف خود تعیین کرده است، استفاده از هوش مصنوعی به نفع تمام بشریت می‌باشد. این کمپانی تلاش می‌کند با ایجاد هوش عمومی مصنوعی یا AGI که به نوعی ارزش اقتصادی و امنیت کافی را دارند، از پتانسیل آن برای کاربری‌های خود بهره ببرند.

جالب است بدانید نمونه‌های قبلی نیز از این نوع ابزارهای هوش مصنوعی تولید شده‌اند. به عنوان مثال باید از Dall-E نام برد که یک برنامه تبدیل متن به تصویر از OpenAI است که توانست توجه بسیاری از کاربران را در ایجاد تصاویری خارق العاده به خود جلب کند. مورد دیگر، برنامه Lensa است که برای تبدیل سلفی‌ها به یکسری پرتره‌های جذاب با هوش مصنوعی استفاده شده است.

معرفی 7 ابزار هوش مصنوعی AI + کاربردهای آن
بخوانید
word image 2096 1

کاربردهای ChatGPT چیست؟

حال که به آشنایی با ChatGPT پرداختیم، لازم است کمی با کاربردهای این نوع ابزار آشنا شویم. شما می‌توانید از این فناوری در بخش‌های مختلفی استفاده کنید. با توجه به هوشمند بودن این ربات و درک پیام مخاطبان، شما قادر هستید آن را در صنایع مختلفی به کار ببرید که برخی از آنها به شرح زیر می‌باشند:

 • آموزش: استفاده از محتوایی که چت جی پی تی در پاسخ به سوالات دانش آموزان ارائه می‌کند، سبب شده است تا کاربرد آن در پلتفرم‌های آموزشی ممنوع شود. با این حال شما می‌توانید جنبه مثبت آن را درنظر بگیرید و از این ربات برای تفهیم بهتر موضوعات آموزشی، توضیحات و ذکر مثال بیشتر و حتی آموزش مرحله به مرحله استفاده کنید.
 • کسب‌و‌کارها: یکی از موارد مهم در کاربرد ChatGPT، استفاده از آن در کسب‌و‌کارها است. به عنوان مثال شما می‌توانید از این پلتفرم برای پشتیبانی و پاسخگویی به سوالات متداول کاربران استفاده کنید. همچنین ممکن است در آینده بتوانید نسبت به تحلیل محصولات و خدمات و داده‌های شرکت خود اقدام کنید.
 • جستجو در فضای مجازی: استفاده از چت بات ChatGPT می‌تواند به شما کمک کند تا به سرعت پرسش‌های خود را مطرح کرده و پاسخ کامل و دقیق‌تری را دریافت کنید. از آنجایی که این پاسخ‌ها توسط این ابزار جمع آوری می‌شوند، دیگر نیازی به جستجو نخواهید داشت و با لحن انسانی‌تر آن، مطالب را بهتر درک می‌کنید. به همین خاطر است که آن را رقیب جدی برای موتور جستجوی گوگل درنظر گرفته‌اند. با این حال لازم است بدانید دیتا این ابزار تا سال 2021 محدود است.
شیوه کارکرد ChatGPT چگونه است؟ آشنایی با مدل پشت پرده آن
بخوانید

این موارد تنها بخشی از پتانسیل‌های کاربردی این چت بات‌ها هستند و قطعات در آینده با پیشرفت این فناوری، دامنه کاربرد آن بیشتر خواهد شد.

word image 2096 2

چت جی پی تی چگونه کار می کند؟

ممکن است شما هم مانند بسیاری از کاربران با نحوه کار ChatGPT آشنایی نداشته باشید و سوالاتی را در این زمینه مطرح کنید. در این خصوص می‌توان گفت:

 • چت جی پی تی به عنوان یک مدل از زبان GPT3 و نیز GPT 3.5 درنظر گرفته می‌شود که قادر است به کمک این فناوری، زبان طبیعی کاربران را پردازش نماید. به همین خاطر است که می‌توانید با ارسال یک متن حتی به زبان فارسی، با آن به سرعت تعامل کرده و پاسخ‌تان را بگیرید.
 • با توجه به اینکه این چت بات با مدل large language model از ماشین لرنینگ ساخته شده است، می‌تواند محل دقیق کلمات را تشخیص داده و آن را در یک جمله پیش بینی کند. این کار از طریق داده‌هایی که قبلا برای آموزش او درنظر گرفته شده‌اند، انجام می‌گردد.
 • این ربات همچنین می‌تواند پاسخ‌های مناسب را در کنار اجرای دستورات متنی با کمک RLHF یا فناوری یادگیری با بازخورد انسانی ارائه کند.
 • یکی دیگر از نکات مهم در نحوه کارکرد ChatGPT آن است که این ربات با بازخورد انسانی آموزش دیده است. به همین خاطر می‌تواند متوجه انتظار افراد از پرسش آنها بشود.
 • چت بات هوش مصنوعی جی پی تی، با کمک سیستم RLHF به طور مداوم عملکرد خود را بهبود می‌بخشد. این نوع ربات‌ها با حجم بسیاری از داده‌ها تمرین داده شده و می‌توانند با فناوری ماشین لرنینگ، از آنها بیاموزند.
معرفی کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف
بخوانید
word image 2096 3

پرسش و پاسخ های متداول

پرسش هایی که ممکن است کاربران در خصوص ربات ChatGPT داشته باشند، به شرح زیر می‌باشند:

 • آیا چت جی پی تی رایگان هست؟

طبق گفته OpenAI، ChatGPT در مقطع کنونی در مرحله دریافت بازخورد گرفتن از مخاطبان و جذب کاربران بیشتر به استفاده از این ربات است اما ممکن است در آینده، هزینه‌ای برای آن درنظر گرفته شود. چراکه بنا به گفته این شرکت، استفاده از این ربات می‌تواند روزانه 100 هزار و ماهانه تا 3 میلیون دلار هزینه داشته باشد.

 • منظور از ChatGPT Plus چیست؟

یکی از آفرهای جدید از OpenAI است که با هزینه 20 دلار در ماه در دسترس بوده و چند مزیت برتر نسبت به نسخه پایه دارد. از جمله دسترسی عمومی حتی در زمان پیک مصرف، پاسخگویی سریع تر و نیز دسترسی به اولویت و ویژگی‌های پیشرفته‌تر.

 • دیتای ChatGPT و ساختار آن چگونه است؟

بنابر گفته توسعه دهندگان ChatGPT، بیش از 175 میلیارد پارامتر برای این چت بات درنظر گرفته شده‌اند و کل محتوای آموزشی آن نیز 570 گیگابایت می‌باشد.

تیم تحریریه چابکان
تیم تحریریه چابکان
این مقاله به کوشش بهناز نادری، سعید نظری و دیگر اعضای تیم محتوا چابکان تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش خود، تاثیری هر چند کوچک در سطح علمی شما داشته باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مقاله

پلتفرم ابری چابکان چه خدماتی ارائه میده

ارائه سرویس های هاست، دیتابیس، برنامه آماده و فضای ذخیره سازی بر پایه تکنولوژی ابری

هاست پایتون ابری

بر پایه فناوری ابری و کانفیگ شده برای ورژن های مختلف پایتون

هاست نود جی اس ابری

هاست ابری پایدار و بهینه سازی شده برای نود جی اس

woocommerce-icon-svg

هاست ووکامرس ابری

مناسب فروشگاه های آنلاین و پیکربندی شده برای فروشگاه ساز ووکامرس

هاست لاراول ابری

مناسب و تنظیم شده برای تمام نسخه های لاراول با عملکرد بالا

هاست جنگو ابری

پیکربندی شده برای فریمورک جنگو با نهایت سرعت و امنیت

هاست وردپرس ابری

تنظیم و پیکربندی برای CMS وردپرس و مناسب تمام افزونه های آن با سرعت بالا

مطالب بیشتر

دیتابیس به عنوان سرویس چیست؟ تکنولوژی و فناوری

DBaaS چیست؟ دیتابیس به عنوان سرویس چه کاربردی دارد؟

در دنیای فناوری اطلاعات، دیتابیس به عنوان سرویس (DBaaS) نقش مهمی در تسهیل و بهبود عملکرد پایگاه‌ های داده دارد. این خدمت نه تنها به …

بیشتر بخوانید ←
کانتینر ابری برنامه نویسی

کانتینر ابری ( Cloud Container) چیست؟

در دنیای فناوری اطلاعات، مفهوم ابر (Cloud) جایگزین تکنولوژی های سنتی محاسباتی و ذخیره‌سازی شده است. ابر، به مجموعه‌ای از سرویس های مبتنی بر اینترنت …

بیشتر بخوانید ←
IaaS و چه کاربردی دارد تکنولوژی و فناوری

IAAS چیست؟ زیرساخت به عنوان سرویس  IAASچه کاربردی دارد؟ چه تفاوتی با SAAS دارد؟

در دنیای فناوری اطلاعات، روز به ‌روز شاهد پیشرفت‌ های بزرگی در زمینه ابرمحاسبات و خدمات مبتنی بر ابر (Cloud Services)  هستیم. یکی از اساسی …

بیشتر بخوانید ←
اسکرول به بالا